کامل نرین سایت مقاله و پروژه

۱۱ مکان ممنوعه کره زمین - خبرگزاری تسنیم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶

۱۱ مکان ممنوعه کره زمین – خبرگزاری تسنیم

دسته بندی : مقاله تاریخ : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مقامات استرالیایی تصمیم گرفته‌اند در اکتبر ۲۰۱۹ پس از ۷۰ سال، صعود گردشگران از صخره ماسه‌سنگی آیرز (اورولو) که یک مکان تاریخی و از مهم‌ترین نقاط گردشگری استرالیا به شمار می‌رود را ممنوع کنند. بومیان این منطقه معتقدند اولورو متعلق به «روزگار رؤیا» هست و آن را مقدس می‌دانند. منطقه اطراف این صخره سرشار از چشمه‌ها، گودال‌های آب، غار‌های سنگی و نقاشی‌های مربوط به دوران کهن هست. این مکان سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بومیان این منطقه سال‌هاست که خواهان ممنوع شدن صعود از این مکان هستند.

اما علاوه بر اورولو نقاط دیگری نیز در جهان وجود دارند که جزء مکان‌های ممنوعه حساب می‌شوند، که از جمله آن‌ها می‌توان به ۱۱ مکان زیر اشاره کرد:

ا- مجموعه غار‌های «لاسکو» در جنوب غربی فرانسه:

این غار‌ها با قدمت هفده هزار و سیصد سال، به سبب وجود آثار هنری متعلق به دوران «پارینه سنگی نوین»، بسیار معروف هستند. مجموعه غار‌های لاسکو بزرگترین نقاشی‌های ماقبل تاریخ (غارنگاره‌ها) جهان را در خود جای داده اند. گروهی از نوجوانان فرانسوی سال ۱۹۴۰ میلادی این غار‌ها را کشف کردند. این مکان پس از پایان جنگ جهانی دوم به یکی از محبوب‌ترین نقاط گردشگری جهان تبدیل شد. روزانه یکهزار گردشگر از این مکان بازدید می‌کردند. با وجود این، یونسکو سال ۱۹۶۳ میلادی این مکان را به روی گردشگران بست؛ زیرا، تنفس و تعریق بازدیدکنندگان و همچنین نور‌های مصنوعی و گردش هوا باعث تخریب این آثار تاریخی ارزشمند و منحصربه‌فرد می‌شد.

«لاسکو ۲» که دقیقا شبیه بعضی از نقاط داخل این غار‌ها –از جمله سرسرای بزرگ گاو‌ها و گالری نگاره‌ها– طراحی شده هست، سال ۱۹۸۳ افتتاح شد تا گردشگران به جای غار‌های اصلی از این مکان بازدید کنند.

۲- آرشیو محرمانه واتیکان:

این مکان که داخل شهر واتیکان در رم واقع هست، مجموعه‌ای از هزاران سند مهم تاریخی را در قفسه‌های خود پنهان کرده هست. در این مکان، نامه‌های تاریخی و مهمی که بین سران و شخصیت‌های مشهور جهان –از جمله موتسارت، ملکه الیزابت اول و آدولف هیتلر، رهبر نازی آلمان‌ها– مبادله شده هست، نیز نگهداری می‌شود.

این اسناد که رسماً جزء مایملک شخصی پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، محسوب می‌شوند، برای دیگر افراد قابل دسترسی نیستند. حتی محققانی از دانشگاه‌های معتبر که توانسته‌اند اجازه ورود به این مکان را داشته باشند، تنها توانسته اند به بخشی از اسناد که متعلق به سال‌های پس از ۱۹۳۹ میلادی هستند، دسترسی داشته باشند.

۳- معبد «ایسه» در ژاپن:

مقامات ژاپنی حتی به گردشگران اجازه نمی‌دهند ساختمان این معبد را تماشا کنند چه برسد به اینکه وارد آن شوند. این معبد به «آماتراسو» (الهه خورشید) تقدیم شده هست و یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها در ژاپن به شمار می‌رود. تنها موبد اصلی معبد که از خاندان سلطنتی ژاپن هست می‌تواند وارد آن شود. در حال حاضر، «سایکو کوردا»، دختر امپراتور آکیویتو، عهده‌دار سرپرستی این مجموعه مذهبی هست.

۴- منطقه ۵۱ در آمریکا (گروم لیک) که یک منطقه نظامی فوق سری در ایالت نواداست:

بسیاری معتقدند اشیائی که مردم در آسمان مشاهده و تصور می‌کنند بشقاب پرنده هستند، در واقع هواپیما‌های جاسوسی هستند که از این پایگاه محرمانه نیروی هوایی آمریکا به پرواز در می‌آیند. سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در سال ۲۰۱۳ میلادی برای نخستین بار به طور رسمی به وجود چنین مکانی اذعان کرد. مناطق اطراف این پایگاه به ویژه شهرستان کوچک «ریچل» در «بزرگراه فرازمینی» از محبوب‌ترین نقاط گردشگری آمریکا محسوب می‌شوند؛ اما کسی تاکنون نتوانسته هست این پایگاه را از نزدیک ببیند. تصاویر ماهواره‌ای ساختمان‌های این پایگاه را نشان می‌دهد؛ اما در نقشه‌های دولتی آمریکا هیچ نشانه‌ای از منطقه ۵۱ وجود ندارد. فعالیت‌های فوق سری ارتش آمریکا در این منطقه باعث رواج شایعات فراوانی درباره آن شده هست. بعضی معتقدند بقایای یک سفینه موجودات فضایی که ادعا شده در ۱۹۴۷ در رازول نیومکزیکو سقوط کرد، نیز در این پایگاه نگهداری می‌شود.

۵- آرامگاه «چین شی هوانگ»، نخستین امپراتوری که چین را متحد و یکپارچه کرد:

ساخت این آرامگاه در زمان حیات این امپراتور آغاز و احداث آن ۳۸ سال (از ۲۴۶ سال پیش از میلاد تا ۲۰۸ پیش از میلاد) و تا پس از مرگ پادشاه به طول انجامید. گفته می‌شود چین شی هوانگ پس از رسیدن به قدرت بلافاصله ساخت این مقبره را آغاز کرد. مقبره چین شی هوانگ در ۳۰ کیلومتری شرق شهر شی‌آن قرار دارد. این بنا نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده هست. گفته می‌شود پس از مرگ چین شی هوانگ هفت هزار سرباز سفالی که برای تک تک آن‌ها اسب و تسلیحات جداگانه طراحی شده بود، نیز برای محافظت از او در کنارش به خاک سپرده شدند. برای آنکه کسی از جای مقبره مطلع نشود، از رود‌های جیوه‌ای در این آرامگاه استفاده شده هست. با اینکه سربازان سفالی مدفون در کنار مقبره پادشاه کشف شده اند، هنوز کسی از مکان دقیق این مقبره مطلع نیست. حتی گفته می‌شود کارگرانی که این مقبره را ساختند نیز در پایان کار، در این مقبره زنده زنده حبس شدند تا کسی از مکان دقیق مقبره آگاهی نیابد.

۶- شهر میجغوری در روسیه:

این شهرِ به اصطلاح فنی «بسته» که در جمهوری باشیرقان قرار دارد، به عنوان یک پناهگاه در برابر حمله احتمالی اتمی هست و می‌تواند حدود ۱۷ هزار نفر را در خود جای دهد. این شهر در جنوب رشته کوه‌های اورال قرار دارد و گفته می‌شود اطراف آن سنسور‌های تشخیص حمله اتمی وجود دارد. گزارش‌ها حاکی از آن هست که این مکان محل استقرار گردانی از نظامیان روس و در واقع یک پایگاه سری برای موشک‌های هسته‌ای هست.

۷- جزیره مار‌ها در برزیل:

جزیره کوچکی که در اقیانوس اطلس و در ۹۳ مایلی شهر سائو پائولو در کشور برزیل واقع شده، محل زندگی بیش از ۴ هزار مار سمی خطرناک هست. خطر این مار‌های سمی آنچنان زیاد هست که دولت برزیل بازدید از این جزیره را ممنوع کرده هست. شایان ذکر هست که گاهی دانشمندان برای انجام تحقیقات به این جزیره می‌روند؛ اما هیچ انسان یا موجود پستانداری در این جزیره یافت نمی‌شود.

۸- اتاق خواب ملکه انگلیس:

در‌های کاخ باکینگهام بر روی گردشگران باز هست؛ اما، اتاق خواب ملکه انگلیس مکان ممنوعه محسوب می‌شود و کسی حق ندارد به آن وارد شود. این مکان از سال ۱۹۸۲ میلادی، زمانی که مردی به نام مایکل فگان، در ساعات اولیه صبح از دیوار کاخ ۱۴ طبقه‌ای باکینگهام بالا رفت و وارد آن شد، به یکی از اتاق‌های انگلیس با بالاترین ضریب امنیتی در این کشور تبدیل شد.

۹- خزانه جهانی «بذر سوالبارد» در نروژ:

این انبار که به «خزانه بذر روز قیامت» مشهور هست، سال ۲۰۰۸ میلادی در جزیره‌ای دور افتاده در مجمع الجزایر سوالبارد نروژ در ۱۰۰ کیلومتری قطب شمال، گشایش یافت. این انبار محل ذخیره هزاران گونه از دانه‌های کشاورزی هست تا در صورت وقوع بلایای طبیعی و غیرطبیعی و گرم شدن کره زمین تضمینی برای بقای انواع گوناگون گیاهان باشد. شرایط دمای زیر صفر درجه این انبار یخی که در انتهای یک تونل یخی و در عمق ۴۱۰ فوتی (۱۲۵ متری) زمین حفر شده هست، امکان بقای بعضی از محصولات کشاورزی نظیر گندم را تا ۱۷۰۰ سال آینده تضمین می‌کند. این خزانه یکی از انبار‌های کره زمین هست که تحت شدیدترین محافظت‌ها قرار دارد. افراد به صورت آنلاین می‌توانند این مکان را تماشا کنند؛ اما عده بسیار اندکی اجازه ورود به آن را دارند.

۱۰- جزیره سنتینل شمالی در هند:

گروهی از بومیان، معروف به «سنتینلی‌ها» در این جزیره زندگی می‌کنند. جمعیت این جزیره بین ۵۰ تا ۴۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. سنتینلی‌ها از هر گونه ارتباط با مردمان دیگر دوری می‌کنند و با دنیای مدرن ارتباطی ندارند. گفته می‌شود دولت هند از تلاش‌ها برای برقراری ارتباط با ساکنان این جزیره دست کشیده و مقرارتی تعیین کرده هست که نزدیک شدن افراد تا محدوده سه مایلی این جزیره را ممنوع می‌کند. در سال ۲۰۰۶ میلادی، دو ماهیگیر که به طور غیرقانونی به این جزیره نزدیک شده بودند، کشته شدند.

۱۱- اتاق شماره ۳۹ در کره شمالی:

کره شمالی یکی از مرموزترین کشور‌های روی زمین هست؛ اما حتی در این کشور نیز اتاقی وجود دارد که مرموزترین مکان در کره شمالی محسوب می‌شود. اطلاعات زیادی از این اتاق در دست نیست. تصور می‌شود این اتاق در مرکز شهر پیونگ یانگ واقع شده باشد. گزارش‌ها حاکی از آن هست که این اتاق جایی هست که در آن فعالیت‌های مهم و مخفیانه از قبیل: مبادلات تسلیحاتی کره شمالی سازماندهی می‌شود.

گفتنی هست وبسایت انگلیسی گاردین نیز چندی پیش در گزارشی ۱۰ منطقه ممنوعه دیگر جهان را به شرح زیر معرفی کرد:

۱٫ انبار سِرّی کوکا کولا:

این برند یکی از معتبرترین و محبوب‌ترین نوشیدنی‌های غیرالکلی در جهان محسوب می‌شود و فرمول تهیه انواع مختلف نوشیدنی‌های کوکاکولا به یکی از مرموزترین اسرار تاریخ تبدیل شده هست. فقط تعداد اندکی از مدیران مورد اعتماد این شرکت می‌توانند به این اتاقِ گاوصندوقی‌شکل دسترسی داشته باشند. در این اتاق فرمول‌های سری برای تهیه نمونه‌های اصلی نوشیدنی‌های کوکا کولا موجود هست که قدمتی ۱۲۵ ساله دارد.

۲٫ هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا:

این هواپیما (ملقب به ایرفورس وان) که فقط حامل رئیس جمهور آمریکاست، قابلیت سوختگیری در هوا را دارد و همچنین دارای تجهیزات ارتباطی مجهز و سامانه‌هایی برای کنترل جنگ در مواقع حساس از داخل هواپیماست.

۳٫ ذخایر طلا در بانک انگلستان:

در این بانک حدود ۵۰۰۰ تن طلا نگهداری می‌شود. بانک‌های مرکزی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود و تضمین پرداخت تعهدات مالی، این ذخایر طلا را نگهداری می‌کنند. شاید به طور معمول تور‌هایی برای بازدید از این مکان برنامه ریزی شود؛ اما یک شخص معمولی اجازه قدم زدن در این مکان را ندارد و افراد برای ورود باید از یک درب ضد گلوله و سامانه پیشرفته تشخیص صدا عبور کنند.

۴٫ جزیره آتشفشانی سرتسی:

این جزیره در جنوب ایسلند و جزء میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود. این جزیره بوسیله فوران آتشفشان در سال ۱۳۴۲ تشکیل شده و از آن پس حیات جانوری و گیاهی روی آن گسترش یافته هست. بخاطر اهمیت این جزیره برای جامعه علمی، هیچ کس به جز عده اندکی از دانشمندان اجازه ورود به آن را ندارند.

۵٫ شهر متروکه سنترالیا:

این شهر در کلمبیا در ایالت پنسیلوانیا قرار دارد. جمعیت این شهر از ۱۰۰۰ نفر در سال ۱۹۸۱ به ۱۰ نفر در سال ۲۰۱۰ رسید. بخار‌های ناشی از سوختن زغال سنگ در معدن زیرزمینی این شهر و فرونشست ناشی از آتش سوزی باعث شد مردم این شهر را ترک کنند. سنترالیا محل بزرگترین آتش سوزی زغال سنگ هست که از سال ۱۹۶۲ در حال سوختن هست و گفته می‌شود به قدری زغال سنگ در زیر زمین آن وجود دارد که تا ۲۵۰ سال آینده هم این سوختن ادامه خواهد داشت.

۶٫ پایگاه آر‌ای اف من وید هیل:

پایگاه نیروی هوایی سلطنتی انگلیس که مسئولیت جمع آوری اطلاعات مخابراتی و عملیات جاسوسی برای کشور‌های انگلیس و آمریکا را بر عهده دارد. این بزرگترین پایگاه مخابراتی و نظامی جهان محسوب می‌شود.

۷٫ منطقه غیرنظامی کره:
این منطقه یک نوار مرزی هست که شبه جزیره کره را پس از جنگ کره در سال ۱۹۵۳ به دو قسمت تقسیم کرده هست. این منطقه علی رغم نامش یکی از نظامی‌ترین مناطق دنیاست. این منطقه ۲۵۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض دارد.

۸٫ چرنوبیل:
در ۲۶ آوریل ۱۹۸۶، حادثه‌ای که در نیروگاه اتمی چرنوبیل رخ داد، این شهر را به دلیل تشعشعات بیش از حد مواد رادیو اکتیو خالی از سکنه کرد. هم اکنون هیچ‌کس بدون مجوز رسمی اجازه بازدید از این مکان را ندارد.

۹٫ بانهوف / Banhof
بانهوف یک شرکت تامین‌کننده خدمات اینترنتی در سوئد هست که میزبانی سایت افشاگر ویکی‌لیکس را بر عهده دارد. دیتاسنتر این شرکت در یک پناهگاه سنگی فوق‌سری به نام پیونن (Pionen) قرار داد که در مناطق کوهستانی اطراف استکهلم پایتخت سوئد ساخته شده هست و به شدت از آن محافظت می‌شود.

۱۰٫ کوه آهنی / Iron Mountain

کوه آهنی نام شرکتی هست که دیتاسنتر (پایگاه داده) ملی آمریکا را اداره می‌کند. محل نگهداری این دیتاسنتر در ایالت پنسیلوانیا و در یک معدن قدیمی سنگ آهک در عمق ۶۷ متری زمین هست. به دلیل گرمای زیاد این دیتاسنتر، یک دریاچه زیرزمینی برای خنک‌سازی آن در همان مکان ایجاد شده هست. علاوه بر این، تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای برای سنجش میزان دما و رطوبت در این مکان تعبیه شده هست تا با ایجاد شرایط محیطی بهینه، از آسیب رسیدن به قطعات الکترونیکی دیتاسنتر و همچنین اسناد الکترونیکی موجود جلوگیری شود. گفته می‌شود علاوه بر اسناد مهم ملی، یک مجموعه عکس خصوصی از بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت نیز در این مکان نگهداری می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها